Projekt: Zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Turystyka

Projekt: Zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego

Logotypy instytucji finansujących projekt

   

Nie ociągaj się, czeka na Ciebie miasto, które tylko wydaje się, że już dobrze znasz. W Toruniu każdy nieustannie może znajdować nowe atrakcje i odkrywać nieznane mu dotąd oblicza miasta.

Toruńskie nabrzeże przez kilkaset lat tętniło życiem, zapewniając bogactwo i rozwój miasta, to tutaj spotykali się kupcy związani ze Związkiem Hanzeatyckim, przybywający do Torunia z najodleglejszych zakątków Europy. Do portu zawijały pełnomorskie statki, przywożąc drogocenne sukno, luksusowe wyroby, a także … solone śledzie.

Nawiązanie do tej tradycji zapewni nowa infrastruktura, która powstanie dzięki realizowanemu przez Miasto Toruń projektowi pn. "Zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego pod kątem rozwoju infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej na potrzeby związane z obsługą ruchu turystycznego generowanego przez rzekę".  Pawilony zlokalizowane na Bulwarze Filadelfijskim czy nowo zbudowane łodzie typu "bat wiślany", które jako rekonstrukcje historycznych łodzi flisaczych posłużą do organizacji niezapomnianych rejsów, stworzą nową atrakcję turystyczną.

Pomosty pływające do cumowania małych jednostek, które zlokalizowane będą zarówno przy bulwarach nadwiślańskich, jak i na wysokości Zamku Dybowskiego, po przeciwnej stronie rzeki, zapewnią możliwość rekreacyjnego wykorzystania jej walorów. Regularne rejsy po Wiśle, w dodatku w zrekonstruowanych łodziach, to z pewnością atrakcja, która poszerzy ofertę turystyczną miasta.

W pawilonach prezentowane będzie dziedzictwo flisactwa i związku Torunia z rzeką oraz będą prowadzone działania edukacyjne poświęcone tej tematyce. Należy zaznaczyć, że historyczne flisactwo, jak również przynależność Torunia do Związku Hanzy, przyczyniły się do rozwoju miasta, które stało się ważnym punktem handlu już na mapach średniowiecznej Europy, a dziś jest elementem tożsamości miasta i powodem dumy jego mieszkańców.

Dzięki zrealizowanemu projektowi, dofinansowanemu ze środków europejskich - z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, powstanie w Toruniu nowe miejsce spotkań i relaksu, zbliżające odwiedzających do rzeki Wisły, umożliwiające odpoczynek na nadwiślańskich bulwarach po spacerze uliczkami starego miasta oraz skorzystanie z oferty przeprawy rzecznej  historycznymi łodziami toruńskich flisaków.

 


>>> Przejdź do fiszki informacyjnej o projekcie (baza projektów realizowanych przez Miasta Toruń).


 

Logotypy instytucji finansujących projekt

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Miasto, Sport
    Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • Miasto, Sport
    Kompletem zwycięstw zakończyli siatkarze CUK Anioły Toruń turniej finałowy o awans do Tauron 1. Ligi. Po meczu odbyła się dekoracja zwycięzców i feta z toruńskimi kibicami.
  • Kultura, Miasto
    Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Po dramatycznym meczu siatkarze CUK Aniołów Toruń zwyciężyli Spartę Grodzisk Mazowiecki 3:2 i wykonali pierwszy krok do awansu w rozgrywanym w Toruniu turnieju finałowym 2.ligi.
  • 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster już trwa! Wystawę plakatu i ilustracji z Ameryki Południowej i Meksyku można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej do 27 lipca.
  • W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.