Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nauka

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

Logo uczelni

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana W. Frelichowskiego jest wyższą uczelnią kościelną. Jest instytucją konieczną i przystosowaną do przygotowania alumnów do kapłańskiej posługi nauczania, uświęcania i kierowania Ludem Bożym na terenie Diecezji Toruńskiej.

Zostało powołane do istnienia Dekretem Biskupa Toruńskiego Andrzeja Suskiego z dnia 8 września 1993 r. Swą działalność rozpoczęło 1 października 1994 r. Pierwsza uroczysta inauguracja roku akademickiego odbyła się 15 października 1994 roku w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W 2001 roku WSD w Toruniu z WSD we Włocławku stanowiło bazę dla nowopowstałego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1 października 2001 roku Wyższe Seminarium Duchowne współpracuje z Wydziałem Teologicznym UMK.

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej posiada swoją osobowość prawną, autonomię i zarząd. Z ramienia Biskupa Diecezjalnego bezpośrednim przełożonym Seminarium i jego kierownikiem pod względem wychowawczym, naukowym, administracyjnym i gospodarczym jest rektor. Pierwszym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu w latach 1994-1997 był ks. prof. dr hab. Franciszek Drączkowski (profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego). Od 1997 roku funkcję rektora WSD pełni ks. dr Krzysztof Lewandowski, będący jednocześnie adiunktem na Wydziale Teologicznym UMK.

Szczegółowe zasady współpracy z Wydziałem Teologicznym reguluje umowa między Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Toruńskiej i Rektorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podpisanie umowy miało miejsce 16 marca 2004 roku.

Sześcioletnia formacja kandydatów do kapłaństwa obejmuje studia filozoficzno-teologiczne oraz rok pastoralny. Warunkiem przyjęcia do Seminarium jest: matura, odpowiednie zdolności intelektualne, predyspozycje duchowo-moralne potwierdzone przez księdza proboszcza i katechetę oraz wstępne rozpoznanie powołania do służby Bogu i ludziom we wspólnocie Kościoła katolickiego. Kandydat do Seminarium odbywa rozmowę z Rektorem Seminarium. Alumni, którzy odbywają studia filozoficzno-teologiczne na Wydziale Teologicznym, zdają ponadto egzamin wstępny. Termin i warunki egzaminu wstępnego podaje corocznie Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Integralne przygotowanie do kapłaństwa obejmuje formację ludzką, duchową, intelektualną i duszpasterską. Seminarium – w świetle nauczania Kościoła – „nie jest tylko miejscem czy materialną przestrzenią, lecz przede wszystkim pewną przestrzenią duchową, drogą życia, środowiskiem sprzyjającym takiemu procesowi formacyjnemu, dzięki któremu człowiek powołany przez Boga do kapłaństwa może się stać, mocą sakramentu święceń, żywym obrazem Jezusa Chrystusa Głowy i Pasterza Kościoła” (Jan Paweł II, adhortacja Pastores dabo vobis, 42). Seminarium jest kościelną wspólnotą wychowawczą, która na wzór Apostołów, przeżywa na nowo doświadczenie Dwunastu powołanych i zgromadzonych wokół Chrystusa.

Formacja intelektualna przez pierwsze dwa lata obejmuje studia filozoficzne. Po dwóch latach, alumni wykazujący odpowiedni poziom dojrzałości ludzkiej i duchowej, otrzymują strój duchowny. Od roku trzeciego rozpoczynają się studia teologiczne, które trwają 3 lata. Na zakończenie V roku formacji seminarzyści przyjmują święcenia diakonatu. Ostatni, szósty rok formacji, ma charakter duszpasterski. Obejmuje zajęcia dydaktyczne, praktyki duszpasterskie w parafiach Torunia oraz katechizację prowadzoną w toruńskich szkołach.

Uwieńczeniem studiów filozoficzno-teologicznych jest obrona pracy magisterskiej na Wydziale Teologicznym UMK i uzyskanie tytułu zawodowego magistra w zakresie teologii. Sześcioletnią formację seminaryjną wieńczą święcenia kapłańskie, zazwyczaj w czerwcu. Wyświęceni prezbiterzy zostają skierowani przez Biskupa Toruńskiego do posługi duszpasterskiej na terenie Diecezji Toruńskiej.


>>> Więcej na stronach internetowych Wyższego Seminarium Duchownego: www.wsdtorun.pl

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Na zdjęciu: Magnolie na tle ceglanego budynku
    Kultura, Miasto, Sport
    W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Kolejne podwórka z dofinansowaniem
    Eko, Miasto
    Znamy wyniki tegorocznej edycji programu Moje Podwórko. Wsparcie finansowe na odmienienie swoich podwórek otrzymało 12 podmiotów.
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy na koncerty w ramach 31. edycji Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń i praktycznie od 1994 roku, czyli „od zawsze” pod Patronatem Prezydenta Miasta Torunia. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.
  • W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • W niedzielę 9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w Toruniu będą czynne w godzinach 7:00-21:00. Publikujemy ważne informacje związane z wyborami.
  • Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w piątek 3 maja 2024 r. na tory wyruszy Muzyczny Tramwaj Probaltiki.
  • Od środy 1 maja 2024 r. wprowadzone zostaną korekty rozkładów jazdy linii nr 12, 14, 28 oraz 31.
  • W piątek, 3 maja 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • 26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.