Camino de Santiago - najdłuższa ulica Europy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Turystyka

Camino de Santiago - najdłuższa ulica Europy

Camino de Santiago - najdłuższa ulica Europy, która przechodzi przez Toruń!

Szlak św. Jakuba (hiszp. Camino de Santiago) to przecinająca całą Europę sieć dróg prowadzących do grobu św. Jakuba Apostoła, znajdującego się w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. Każdego roku przemierzają go tysiące pielgrzymów, którzy od czasów wczesnego średniowiecza (VIII w.), gdy odkryto i potwierdzono miejsce złożenia doczesnych szczątków apostoła Jakuba, podejmują wysiłek wędrówki inspirowany wiarą i poszukiwaniem najważniejszych wartości. Różnymi drogami i odmiennymi środkami lokomocji, ale z tym samym duchem kształtowali świadomość jedności kontynentu europejskiego pośród widocznych oznak kulturowej różnorodności. Pewnie dlatego Johann Wolfgang von Goethe, świadom tej prawdy, zwracał uwagę na to, że Europa powstała pielgrzymując do Santiago.

Po dynamicznym okresie rozwoju w okresie średniowiecza, który przełożył się na powstanie niezwykłej infrastruktury pielgrzymiej (schronisk, szpitali, mostów, dróg etc.), prawnej ochrony pielgrzymów (zaczątek prawa międzynarodowego, ius peregrinandi), przywilejów świętowania Roku Compostelańskiego (lata jubileuszowe przypadają w roku, w którym święto św. Jakuba, 25 lipca, przypada w niedzielę - praktyka istniejąca od 1120 r.) czy wydawanie przewodników (pierwszym z nich był tzw. Codex Calixtinus z XII w.), nastąpił czas upadku związany z burzliwymi dziejami Europy nowożytnej (zwłaszcza wojnami).

Nic więc dziwnego, że po historycznym wezwaniu Jana Pawła II z 1982 r., wygłoszonym w Santiago, które przeszło do historii jako tzw. "Akt Europejski", na drogi Europy na nowo powróciły muszle i żółte strzałki wskazujące z roku na rok coraz liczniejszym rzeszom pielgrzymów kierunek na miasto Santiago, które przechowuje "pamięć o św. Jakubie, przyjacielu Pana". Przez wieki na Camino udawały się znane postaci świata średniowiecznego i nowożytnego.

W 1987 r. Camino de Santiago zostało ogłoszone pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym, a już w 1993 r. zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rada Europy wystosowała apel do rządów państw, miast i organizacji pozarządowych o odtworzenie i utrzymywanie Drogi św. Jakuba. Zaczęły powstawać organizacje i stowarzyszenia, które szybko przyciągały pielgrzymów na europejskie drogi.

Powstaje w ten sposób niezwykła sieć różnych tras "Camino", obejmujących praktycznie całą Europę, a które raz jeszcze uzmysławiają, jak wielką rolę odegrał ten ruch pielgrzymkowy w kształtowaniu ducha europejskiego. Coraz więcej osób, które już raz przemierzyły Drogę Francuską czy Camino del Norte albo inne warianty głównych szlaków Jakubowych, postanawia wrócić na Drogę św. Jakuba do innych krajów, w tym coraz częściej do Polski.

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Na zdjęciu: Magnolie na tle ceglanego budynku
    Kultura, Miasto, Sport
    W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Kolejne podwórka z dofinansowaniem
    Eko, Miasto
    Znamy wyniki tegorocznej edycji programu Moje Podwórko. Wsparcie finansowe na odmienienie swoich podwórek otrzymało 12 podmiotów.
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy na koncerty w ramach 31. edycji Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń i praktycznie od 1994 roku, czyli „od zawsze” pod Patronatem Prezydenta Miasta Torunia. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.
  • W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • W niedzielę 9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w Toruniu będą czynne w godzinach 7:00-21:00. Publikujemy ważne informacje związane z wyborami.
  • Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w piątek 3 maja 2024 r. na tory wyruszy Muzyczny Tramwaj Probaltiki.
  • Od środy 1 maja 2024 r. wprowadzone zostaną korekty rozkładów jazdy linii nr 12, 14, 28 oraz 31.
  • W piątek, 3 maja 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • 26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.