Toruń porusza kulturą | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nauka

Toruń porusza kulturą

Toruń porusza kulturą

W ciągu miesiąca w Toruniu odbywa się średnio sto różnego formatu imprez kulturalnych: festiwali, koncertów, wystaw, spektakli teatralnych, przeglądów poetyckich i fotograficznych oraz plenerowych pokazów historycznych. Poznaj miejskie instytucje prezentowane w filmowym cyklu "Toruń porusza kuturą".

 

  • Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, Wały gen. Sikorskiego 13, www.csw.torun.pl

Jest jedną z najnowszych w Polsce przestrzeni przeznaczonych do prezentacji sztuki współczesnej. Współpracując z wybitnymi twórcami z całego świata, placówka stawia na zróżnicowany program i nowoczesną, intermedialną oraz interdyscyplinarną formułę działania. Stanowi miejsce otwartej dyskusji nad najważniejszymi zjawiskami w sztuce. Poprzez wystawy, festiwale, wykłady, seminaria, programy rezydencyjne dla artystów, publikacje, działania edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży, a także tworzenie kolekcji - CSW Znaki Czasu aktywnie włącza się w obieg polskiej sztuki współczesnej. Czynne w obiekcie Kino Centrum, prezentujące ambitną filmografię światową, wzbogaca ofertę kinową Torunia.

Instytucja miejska będąca miejscem organizacji największych wydarzeń kulturalnych w Toruniu. Odbywają się tu: koncerty, wystawy, spektakle teatralne, debaty i spotkania z twórcami kultury. W reprezentacyjnym gmachu Dworu Artusa odbywa się również szereg ważnych wydarzeń miejskich. Gościły tu głowy państw, ambasadorowie, wybitni naukowcy i artyści. Oprócz pojedynczych imprez kulturalnych CK „Dwór Artusa” organizuje również takie cykle, jak: Świat i Okolice (spotkania z podróżnikami), Toruńska Akademia Kultury (spotkania z wybitnymi osobowościami życia kulturalnego i intelektualnego), Dwór Poetów i Pisarzy. Jest także organizatorem festiwali: Forte Artus Festival, Artus Jazz Festival (od 2013 r. zastąpionego Koncertami pod Gwiazdami), a także odbywającego się co dwa lata Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Statyryczno-Humorystyczny „Tuba Satyrica”.

Profesjonalny, instytucjonalny teatr lalki i animacji. Po gruntownej przebudowie i modernizacji w 2006 r. zyskał oryginalną bryłę w kształcie baśniowej szafy oraz nowoczesne wyposażenie. Placówka przygotowuje rocznie ok. 5 premier, w większości spektakli dla dzieci, ale także dla młodzieży i dorosłych. Teatr uczestniczy też w wielu międzynarodowych projektach oraz organizuje dwa festiwale: Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania” oraz Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.

TAK to instytucja kultury powołana po zakończeniu starań Torunia o tytuł ESK 2016, jest odpowiedzialna za organizację miejskich wydarzeń kulturalnych, cyklicznych i jednorazowych. Jej zadaniem jest ułatwianie prowadzenia działalności kulturalnej twórcom indywidualnym i organizacjom pozarządowym oraz prowadzenie działań warsztatowych i edukacyjnych. Jest organizatorem wielu wydarzeń, w tym Bella Skyway Festival, Święto Miasta, Parada Trzech Króli i Święto Muzyki.

9 listopada 2013 r. w budynku dawnych Młynów Richtera zostało otwarte Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – pierwsze centrum nauki na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. W nowoczesny sposób popularyzuje ono osiągnięcia nauki, techniki, kultury, dorobku naukowego, technicznego i kulturowego ludzkości. Decyzja o powołaniu placówki została podjęła w lipcu 2006 r. przez Radę Miasta Torunia. Głównym celem projektu Centrum Nowoczesności było utworzenie w Toruniu bazy dla rozwoju nowoczesnej, popularyzującej naukę działalności edukacyjnej. Z wykorzystaniem nowoczesnych metod Centrum wzbudza ciekawość świata i rozbudza zainteresowanie naukami przyrodniczymi. Przy współpracy z ośrodkami metodycznymi upowszechnia nowoczesne metody kształcenia, czego wyrazem jest wprowadzenie do oferty ścieżek tematycznych na wystawach optycznych, dzięki czemu uczniowie (na wszystkich poziomach nauczania) mogą w niestandardowej formie przyswoić wiedzę.

Zadaniem placówki jest kulturalne i turystyczne zagospodarowanie terenu ruin zamku krzyżackiego wraz z jego otoczeniem. Centrum organizuje więc imprezy kulturalne, w większości plenerowe, o charakterze historycznym, nawiązujące do charakteru miejsca – turnieje, pokazy grup rekonstrukcyjnych, jarmarki rękodzieła oraz koncerty plenerowe.

  • Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6, www.tos.art.pl

W 2014 r. Toruńska Orkiestra Symfoniczna obchodziła 35-lecie działalności. Założona jako orkiestra kameralna, w 2006 r. uzyskała status symfonicznej powiększając swój skład do 56 osób. Jest w całości utrzymywana przez miasto. Od początku istnienia dała około 2500 koncertów w Polsce i Europie, w Toruniu koncertuje średnio raz w tygodniu, a także podczas wielu wydarzeń miejskich. Ma na koncie kilka wydanych płyt, miesięczne tournee w Chinach oraz uczestnictwo w dwóch koncertach Gali Operowej w Pamplonie. W lipcu 2010 r. towarzyszyła Jose Carrerasowi podczas jego występu na toruńskiej Motoarenie, a w październiku zagrała koncert w Cirque Royal w Brukseli. Orkiestra jest organizatorem Międzynarodowego Letniego Festiwalu „Europa - Toruń, Muzyka i Architektura”.

W 2011 r. Muzeum Okręgowe w Toruniu świętowało 150-lecie istnienia. W kilku oddziałach placówki znajdują się bogate zbiory dzieł sztuki prezentowane na wystawach stałych i czasowych, które zdobywają prestiżowe wyróżnienia jako wydarzenia muzealne.

W skład Muzeum Okręgowego wchodzą:

  • Ratusz Staromiejski z wieżą ratuszową
  • Dom Mikołaja Kopernika
  • Kamienica pod Gwiazdą
  • Dom Eskenów
  • Muzeum Podróżników im. Tony' ego Halika
  • Dział Archeologii i Biblioteka Naukowa
  • Muzeum Toruńskiego Piernika (w budowie)

W ostatnich latach, dzięki udziałowi w koordynowanych przez miasto projektach unijnych „Toruńska Starówka” i „Toruń - Hanza nad Wisłą” muzeum wzbogaciło się o nowe obiekty i powierzchnie ekspozycyjne oraz nowoczesne wystawy multimedialne.

 

  • Miejska Instytucja Kultury „Dom Muz”, ul. Podmurna 1/3, www.dommuz.pl

Instytucja działająca w trzech miejscach Torunia: na starówce, przy ul. Podmurnej 1/3 oraz na lewobrzeżu: na Podgórzu, przy ul. Poznańskiej 52 oraz na Rudaku, przy ul. Okólnej 169. Organizuje imprezy dla odbiorców w różnym wieku: dzieci, młodzieży szkolnej, jak i dorosłych. Przy ul. Podmurnej często odbywają się kameralne koncerty, spotkania i prelekcje.

Na Jordankach trwa budowa Centrum Kulturalno-Kongresowego według projektu hiszpańskiej pracowni Menis Arquitectos, nagrodzonego w 2010 r. na World Architecture Festival w Barcelonie jako najlepszy kulturalny projekt przyszłości. Po kilkuletnich przygotowaniach budowa ruszyła latem 2013 r. i potrwa do jesieni 2015 r. Obiekt o kubaturze ponad 158 tys. m sześć. będzie posiadał 6 kondygnacji użytkowych: pięć nadziemnych, w tym kondygnację „zero” ze stropem na poziomie gruntu, oraz jedną kondygnację podziemną. Znajdą się w nim: sale koncertowe na 1200 miejsc łącznie, zaplecze sceniczne, studio nagrań i dyrekcji dźwięku, pomieszczenia techniczne, magazyn instrumentów muzycznych, garderoby z węzłami sanitarnymi, rekwizytornia, kawiarnia i parking podziemny na 164 miejsca. Modułowa konstrukcja budynku z elementami ruchomymi umożliwi swobodne łączenie i dzielenie przestrzeni scenicznej w zależności od potrzeb. Główna scena może zostać otwarta na zewnętrzny plac z tyłu sali, pozwalając na organizację koncertów plenerowych. Obiekt będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Projekt obejmuje też zagospodarowanie terenu otaczającego salę.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Miasto, Sport
    Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • Inwestycje, Miasto
    W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej
    Drogi, Miasto
    Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Mamy ogromną przyjemność zaprezentować Państwu naszą najnowszą wystawę pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, która eksponowana będzie w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu.
  • Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • 12 maja 2024 r. w godz. 13.30-19.00 odbędzie się XXIV Festyn Parafialny „Tu są moje Czerniewice”.
  • Marszałek Piotr Całbecki rozpoczyna swoją piątą kadencję przewodniczącego zarządu województwa kujawsko-pomorskiego. Na wczorajszej (9 maja) pierwszej sesji nowo wybranego sejmiku województwa wybrano także wicemarszałków i członków zarządu województwa. – Drużyna buduje i daje szansę na zwycięstwo. Tworzymy drużynę, która będzie kontynuować...
  • Trzy firmy z Torunia znalazły się w gronie najlepszych pracodawców w kraju. Dziennikarze magazynu „Forbes” wspólnie z analitykami firmy Statista opublikowali wyniki czwartej edycji rankingu „Poland’s Best Employers 2024”.
  • W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".
  • Sezon roweru miejskiego rozpoczął się w tym roku 1 marca. Od tego czasu odnotowaliśmy prawie 21 tysięcy wypożyczeń. W systemie zarejestrowali się nowi użytkownicy, a najbardziej obleganą stacją jest ta zlokalizowana na placu Rapackiego.
  • Dzień Europy obchodzony jest co roku 9 maja, aby uczcić pokój i jedność w Europie oraz upamiętnić rocznicę podpisania deklaracji Schumana.