Adam Lewandowski | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Adam Lewandowski

Adam Lewandowski (1906-1992)
Prezydenta Torunia w latach 1959-1963

Urodził się 8 lipca 1906 r. we wsi Jarczewo (obecnie województwo kujawsko-pomorskie). Po uzyskaniu matury w 1928 roku, jako absolwent Seminarium Nauczycielskiego w Wymyślinie podjął pracę w Nowej Rudzie (obecna Białoruś). W 1933 roku został przyjęty na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Jednak obowiązki nauczyciela i głowy rodziny zmusiły go do rezygnacji ze studiów.

Wybuch II wojny światowej zastał go na Kresach. Ochotniczo brał udział w kampanii wrześniowej, następnie prowadził działalność w Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Za organizowanie tajnego nauczania i aktywną działalność w podziemiu, w 1943 roku został aresztowany i osadzony w więzieniu w Grodnie. Z wyrokiem śmierci został skierowany do obozu hitlerowskiego Stutthof. W obozie przetrwał dzięki sprawnemu działaniu konspiracji. Po wyzwoleniu obozu w 1945 r. powrócił w rodzinne strony i podjął pracę w szkolnictwie. W 1953 roku rozpoczął pracę w Toruniu w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika.

W 1959 roku został Prezydentem Miasta. W okresie kadencji szczególny nacisk kładł na rozwój oświaty i kultury. W tym czasie reaktywowano Wydział Prawa UMK, powstały cztery kolejne akademiki i budynki mieszkalne dla pracowników uczelni. Dla potrzeb UMK i placówek kultury przekazano kilka budynków miejskich. Powstały także dalsze plany rozbudowy miasteczka uniwersyteckiego, złożono plany pod zagospodarowanie terenów przyszłego osiedla "Rubinkowo". Jednocześnie została podjęta szeroka współpraca z środowiskiem odpowiedzialnym za rozwój kulturalny i oświatowy, m.in. zainicjowano Festiwal Teatrów Polski Północnej. Rozpoczęto prace przy przyszłym muzeum Dom Pod Gwiazdą, po raz pierwszy od czasów wojny poddano renowacji ulicę i Dom Kopernika. Powstał skansen i trwały prace przy Muzeum Etnograficznym. Wykonano wiele prac na rzecz terenów zielonych. Rozpoczęto oczyszczanie terenu Zamku Krzyżackiego. Został również nawiązany kontakt z miastem Hameenlinna w Finlandii, co w dłuższej perspektywie zaowocowało podpisaniem umowy o partnerskiej współpracy miast bliźniaczych w 1989 roku. Kontynuowano wiele bardzo ważnych dla rozwoju miasta inwestycji takich jak budowa sztucznego lodowiska, ZWS "Elana", TPCz."Merinotex", Szpitala Miejskiego i dróg. W tym czasie podjęto prace przy porządkowaniu mogił zamordowanych Polaków w czasie II wojny światowej na Barbarce.

Adam Lewandowski został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945 i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a za całokształt pracy w Radzie Miejskiej torunianie nadali mu miano "ojca miasta".

Zmarł 16 lutego 1992 roku w Toruniu.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Inwestycje, Miasto
    W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Kultura, Miasto
    Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.
  • Toruń otrzymał ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki na dwa miejskie obiekty ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, w ramach Programu Sportowa Polska 2023.
  • Mamy ogromną przyjemność zaprezentować Państwu naszą najnowszą wystawę pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, która eksponowana będzie w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu.
  • Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • 12 maja 2024 r. w godz. 13.30-19.00 odbędzie się XXIV Festyn Parafialny „Tu są moje Czerniewice”.
  • Marszałek Piotr Całbecki rozpoczyna swoją piątą kadencję przewodniczącego zarządu województwa kujawsko-pomorskiego. Na wczorajszej (9 maja) pierwszej sesji nowo wybranego sejmiku województwa wybrano także wicemarszałków i członków zarządu województwa. – Drużyna buduje i daje szansę na zwycięstwo. Tworzymy drużynę, która będzie kontynuować...