2012 - Andrzej Bart i Stephan Wackwitz | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

2012 - Andrzej Bart i Stephan Wackwitz

Andrzej Bart -
Urodził 1 stycznia 1951 we Wrocławiu. Polski prozaik, scenarzysta, autor filmów dokumentalnych. Uchodzi za jednego z najciekawszych polskich powieściopisarzy, choć nie szuka rozgłosu i unika medialnego szumu. Pod własnym nazwiskiem wydał książki: "Rien ne va plus" (1991), "Pociąg do podróży" (1999) oraz "Don Juan raz jeszcze" (2006, nominacja do Nagrody Literackiej Nike 2007). Pod pseudonimem Paul Scarron jr wydał metafizyczno-żartobliwy kryminał "Piąty jeździec Apokalipsy" (1999). Debiutancka "Rien ne va plus" zdobyła prestiżową Nagrodę im. Kościelskich (1991). Jego książki były tłumaczone na francuski, hebrajski, niemiecki, rosyjski, słoweński i węgierski. W 2008 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się powieść "Fabryka muchołapek" - finalistka Nagrody Nike 2009; nominowana również do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2009, Nagrody Literackiej Gdynia 2009 i Nagrody Mediów Publicznych Cogito 2009.

Andrzej Bart jest autorem scenariusza filmu "Rewers" (reż. Borys Lankosz), który zdobył Wielką Nagrodę "Złote Lwy" na Festiwalu Filmu Polskiego w Gdyni. W październiku 2009 ukazała się książka "Rewers" będąca literackim opracowaniem scenariusza do tego filmu.

(Źródło danych: Wydawnictwo W.A.B.)


Stephan Wackwitz -
Urodził się w 1952 r. Po studiach germanistyki i historii w Monachium i Stuttgarcie pracował jako lektor języka niemieckiego w Anglii oraz w Instytutach Goethego w wielu miejscach na świecie, m.in. w Delhi, Tokio, Bratysławie, Nowym Jorku. W latach 1999-2005 kierował placówką Instytutu Goethego w Krakowie. Obecnie kieruje Instytutem w Tbilisi.

W prozie i esejach odwołuje się do własnych przeżyć oraz historii rodzinnej. W swej najciekawszej powieści „Ein unsichtbares Land” (Niewidoczny kraj) przywołuje trzy pokolenia Wackwitzów, tworząc nie tylko panoramę rodzinną, ale również mierząc się z niemiecką historią, od Afryki Południowo-Zachodniej, poprzez polski Górny Śląsk, gdzie jego dziadek był w latach 20. pastorem pod Oświęcimiem, po RFN lat swej młodości. Doświadczenia zdobyte podczas pobytu w Polsce mają dla jego twórczości duże znaczenie.

Główne utwory:

  • Ein unsichtbares Land, Frankfurt am Main 2003
  • Neue Menschen, Frankfurt am Main 2005
  • Osterweiterung, Frankfurt am Main 2008
  • Fifth Avenue, Frankfurt am Main 2010

Wackwitz otrzymał dotychczas nagrodę literacką im. Heimito von Doderera (1996) oraz Wilhelm-Müller-Preis kraju związkowego Sachsen-Anhalt (2010).

(biogram opracował prof. Leszek Żyliński)

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Inwestycje, Miasto
    W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Kultura, Miasto
    Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.
  • Toruń otrzymał ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki na dwa miejskie obiekty ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, w ramach Programu Sportowa Polska 2023.
  • Mamy ogromną przyjemność zaprezentować Państwu naszą najnowszą wystawę pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, która eksponowana będzie w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu.
  • Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • 12 maja 2024 r. w godz. 13.30-19.00 odbędzie się XXIV Festyn Parafialny „Tu są moje Czerniewice”.
  • Marszałek Piotr Całbecki rozpoczyna swoją piątą kadencję przewodniczącego zarządu województwa kujawsko-pomorskiego. Na wczorajszej (9 maja) pierwszej sesji nowo wybranego sejmiku województwa wybrano także wicemarszałków i członków zarządu województwa. – Drużyna buduje i daje szansę na zwycięstwo. Tworzymy drużynę, która będzie kontynuować...