Strategia Rozwoju Kultury | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kultura

Strategia Rozwoju Kultury

Dokument "Strategia Rozwoju Kultury Miasta Torunia do roku 2020" przyjęty został przez Radę Miasta Torunia 13 grudnia 2012 r. Celem opracowania jest rozwój działalności kulturalnej w Toruniu, a także umocnienie wizerunku miasta, jako miejsca mogącego zaoferować bogaty i unikatowy w skali Polski program kulturalny, atrakcyjnego ze względu na ofertę kulturalną miejsca studiów i celu wyjazdów turystycznych. Dokument określa wizję i misję miasta oraz cele strategiczne i operacyjne, do których w tej sferze miasto ma zmierzać.

W pracach nad strategią uczestniczyli przedstawiciele różnych środowisk artystycznych, organizacji pozarządowych, a także osoby kierujące instytucjami kultury. Dokument został przygotowany przez FRDL Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie. Opis zasadniczych założeń strategii zawarty jest w wizji strategicznej. Toruń jawi się w niej jako miasto, w którym aktywność kulturalna jest najważniejszą sferą życia jego mieszkańców i odwiedzających go przybyszów. Gotycka sceneria miasta stała się przestrzenią dla kultury prezentowanej w sposób wieloaspektowy i wielopłaszczyznowy oraz tworzonej przy współudziale twórców, animatorów i odbiorców. Otwarte jak w herbie bramy Miasta zapraszają wszystkich, którzy pragną stworzyć nową jakość w kulturze, dokonać odkryć i osiągnięć artystycznych na miarę najwybitniejszych synów Torunia oraz tych, którzy chcą z tej oferty skorzystać.

Wizja strategiczna dla kultury w Toruniu do 2020 roku uwzględnia następujące istotne elementy strategiczne:

  • kultura jest dla Torunia najważniejszym motorem rozwoju miasta w powiązaniu z rosnącym ruchem turystycznym powodowanym ciekawą i przyciągającą ofertą kulturalną
  • dziedzictwo kulturowe, zabytki, historia, wielcy Torunianie to najważniejsze atuty Miasta, wyznaczające pewne standardy wysokiej jakości oferty i aktywności kulturalnej
  • Toruń stwarza sprzyjające warunki dla wysokiej sztuki oraz dla twórców debiutujących, staje się sceną dla nowych trendów, zjawisk w sztuce i nowych twórców i organizatorów
  • zwiększana będzie dostępność do kultury

Prace nad "Strategią Rozwoju Kultury Miasta Torunia do roku 2020" przebiegały w trzech etapach. Pierwszy etap dotyczył przygotowania diagnozy – "Raportu o stanie kultury Torunia". Następnie w ramach planowania strategii przeprowadzono trzy warsztaty strategiczne. Ostatni etap pracy nad strategią obejmował przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących przygotowanych dokumentów. Od 1 sierpnia do 28 września wpłynęło łącznie 18 wniosków z uwagami, zarówno od mieszkańców, jak i grup organizacji pozarządowych. Wszystkie zostały poddane wnikliwej analizie, a zestawienie ich treści wraz z komentarzem wykonawcy strategii zostały zawarte w "Raporcie z konsultacji społecznych dot. projektu Strategii Rozwoju Kultury Miasta Torunia do roku 2020" opublikowanym na stronie internetowej Urzędu Miasta Torunia. Prace nad strategią były realizowane przy współpracy z Zespołem Konsultacyjnym ds. Opracowania Strategii Rozwoju Kultury Miasta Torunia do roku 2020. W jego 15-osobowym składzie znaleźli się znani twórcy i animatorzy kultury, przedstawiciele organizacji pozarządowych, a także osoby kierujące instytucjami kultury.

Przygotowany dokument składa się z następujących elementów:

  • diagnozy - "Raportu o stanie kultury w Toruniu"
  • właściwego dokumentu strategicznego - "Strategii Rozwoju Kultury Miasta Torunia do roku 2020"
  • "Programu Edukacji Kulturalnej"
  • "Planu rzeczowo-finansowego" stanowiącego załącznik do opracowania.

Materiały do pobrania:

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Miasto, Sport
    Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto
    Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Miasto, Sport
    Kompletem zwycięstw zakończyli siatkarze CUK Anioły Toruń turniej finałowy o awans do Tauron 1. Ligi. Po meczu odbyła się dekoracja zwycięzców i feta z toruńskimi kibicami.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Po dramatycznym meczu siatkarze CUK Aniołów Toruń zwyciężyli Spartę Grodzisk Mazowiecki 3:2 i wykonali pierwszy krok do awansu w rozgrywanym w Toruniu turnieju finałowym 2.ligi.
  • 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster już trwa! Wystawę plakatu i ilustracji z Ameryki Południowej i Meksyku można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej do 27 lipca.
  • W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.