2004 - prof. Hubert Orłowski i prof. Klaus Zernack | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

2004 - prof. Hubert Orłowski i prof. Klaus Zernack

Profesor dr hab. Hubert OrłowskiProfesor dr hab. Hubert Orłowski -
urodzony 22 maja 1937 r. w Podlejkach na Warmii. Jest kierownikiem Zakładu Historii Literatury Niemieckiej w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jako germanista i profesor uniwersytecki opublikował on wiele książek, które przyczyniły się nie tylko w Polsce do lepszego zrozumienia literatury niemieckiej. Jako wydawca licznych antologii, jako eseista i tłumacz współkształtował debatę intelektualną w Polsce.

Jest członkiem korespondentem polskiej Akademii Nauk i był wielokrotnie profesorem gościem na uniwersytetach niemieckich i austriackich. Jego najważniejsze wyróżnienia: Medal Goethego za wybitne zasługi dla języka niemieckiego w roku 1990; Nagroda promocyjna języka i literatury niemieckiej fundacji Alexander von Humboldt-Stiftung 1993 r.; Nagroda KLIO za najlepszą książkę historyczną w Polsce roku 1998.

Szczególnym osiągnięciem Huberta Orłowskiego jest wydawana przez niego i przez Christopha Klessmanna Poznańska Biblioteka Niemiecka, w której ukazało się dotychczas 20 tomów pism wybitnych niemieckich uczonych i pisarzy w polskim tłumaczeniu z wprowadzeniami czołowych polskich specjalistów. Poznańska Biblioteka Niemiecka opublikowała teksty, które nie tylko zostały napisane po niemiecku, lecz również informują o nastawieniu ich autorów do własnego społeczeństwa i jego uwarunkowaniach Stąd też obok historyka socjologii jest tam pisarz, socjolog, filozof. Struktura tomów jest różna. Obok tekstów zwartych przewidziane są tomy z dziełami wybranymi, które bądź to przedstawiają dzieło jedynego autora, bądź też grupują artykuły wokół określonego kręgu tematycznego lub debaty.

Dotychczas ukazały się np. tomy Norberta Eliasa, Waltera Benjamina, Wolfa Lepeniesa, Gottfrieda Benna, Thomasa Manna, o ewolucji Konserwatywnej w Niemczech 1918-1933, o wizjach Europy pisarzy niemieckich.

Profesor dr Klaus ZernackProfesor dr Klaus Zernack -
urodzony 14.06.1931 r. w Berlinie, był do swojego przejścia na emeryturę profesorem historii Europy Wschodniej w Instytucie Friedricha Meineckena Wolnego Uniwersytetu w Berlinie.

W centrum jego działalności badawczej, naukowej i dydaktycznej znajduje się historia Polski i stosunków niemiecko-polskich w obszernych wschodnio-europejskich ramach. Wzorcowa jest jego współpraca z polskimi instytucjami naukowymi i naukowcami.

Jego wyrazisty dorobek naukowy i publicystyczny, prestiżowe funkcje w gremiach bilateralnych i wysokie odznaczenia akademickie, w tym członkostwo w Akademiach Nauk w Berlinie, w Warszawie i Krakowie, jak również doktoraty honoris causa uniwersytetu Poznańskiego i Warszawskiego czynią z niego wybitnego reprezentanta stosunków niemiecko-polskich.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Inwestycje, Miasto
    W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".
  • Miasto
    W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Miasto, Sport
    Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • I Liceum Ogólnokształcące w Toruniu
    Miasto
    Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkursy na stanowiska dyrektorów siedmiu placówek oświatowych.
  • Mamy ogromną przyjemność zaprezentować Państwu naszą najnowszą wystawę pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, która eksponowana będzie w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu.
  • Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • 12 maja 2024 r. w godz. 13.30-19.00 odbędzie się XXIV Festyn Parafialny „Tu są moje Czerniewice”.
  • Marszałek Piotr Całbecki rozpoczyna swoją piątą kadencję przewodniczącego zarządu województwa kujawsko-pomorskiego. Na wczorajszej (9 maja) pierwszej sesji nowo wybranego sejmiku województwa wybrano także wicemarszałków i członków zarządu województwa. – Drużyna buduje i daje szansę na zwycięstwo. Tworzymy drużynę, która będzie kontynuować...
  • Trzy firmy z Torunia znalazły się w gronie najlepszych pracodawców w kraju. Dziennikarze magazynu „Forbes” wspólnie z analitykami firmy Statista opublikowali wyniki czwartej edycji rankingu „Poland’s Best Employers 2024”.
  • W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".
  • Sezon roweru miejskiego rozpoczął się w tym roku 1 marca. Od tego czasu odnotowaliśmy prawie 21 tysięcy wypożyczeń. W systemie zarejestrowali się nowi użytkownicy, a najbardziej obleganą stacją jest ta zlokalizowana na placu Rapackiego.
  • Dzień Europy obchodzony jest co roku 9 maja, aby uczcić pokój i jedność w Europie oraz upamiętnić rocznicę podpisania deklaracji Schumana.