2003 - Włodzimierz Kowalewski i Barbara Köhler | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

2003 - Włodzimierz Kowalewski i Barbara Köhler

Sylwetki laureatów - rok 2003

Włodzimierz Kowalewski Włodzimierz Kowalewski -
poeta, prozaik, krytyk literacki. Urodził się w 1956 r. w Olsztynku. Ukończył polonistykę na toruńskim UMK. Obecnie mieszka w Olsztynie, gdzie pracuje jako nauczyciel języka polskiego w II LO.

Debiutował jako poeta w 1975 r. tomikiem wierszy "Idę do ciebie spod sklepionego łuku bramy". Podczas studiów był współorganizatorem "Toruńskiego Maja Poetyckiego" oraz założycielem grupy poetyckiej "Zamek Nieszawski", propagującej powrót do modernizmu i przeciwstawiającej się upolitycznieniu życia i sztuki. Dziś domeną Kowalewskiego jest proza - uważa się go za jedną z najciekawszych indywidualności literackich ostatniej dekady.

Jego proza, często osadzona w realiach melancholijnej prowincji, krąży wokół problematyki nieuchronnego przemijania, wspomnień, tęsknoty za przeszłością, wyobcowania i zagubienia człowieka w zmieniającej się rzeczywistości. Dialogi są pełne egzystencjalnych rozważań i sporów międzypokoleniowych.

Opublikował m.in.: "Epoka przyćmiona", "Cztery opowiadania o śmierci", "Powrót do Breitenheide", powieść "Bóg zapłacz" oraz tom opowiadań "Światło i lęk". Był dwukrotnie nominowany do najważniejszej polskiej nagrody literackiej - Nagrody Nike (za "Powrót do Breitenheide" (1998) oraz za "Bóg zapłacz!" (2000).

Barbara Köhler Barbara Köhler -
ur. w 1959 r. w Penning w Saksonii (b. NRD). Studiowała w Instytucie Literackim w Lipsku. Była też współpracownikiem Centrum Literackiego w Karl Marx Stadt/Chemnitz. Obecnie mieszka w Duisburgu.

Oprócz wierszy, które dominują w jej twórczości, publikowała eseje o sztukach plastycznych, brała udział w wielu wystawach plastycznych i instalacjach tekstowych. Jest jedną z najciekawszych poetek niemieckich swojego pokolenia, w swoich wierszach podejmuje temat tożsamości w kontekście płci oraz pochodzenia. Siła jej tekstów leży w kreatywnym podejściu do języka, również dzięki refleksji nad filozofią języka. Większość jej wierszy ma charakter miłosny. Była wielokrotnie nagradzana.

Jej tomiki wierszy: "Deutsches Roulette" (1991), "Blue Box" (1995), "In Front der See" (1996), "cor responde" (1998), "Wittgensteines Nichte" (2000).

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Inwestycje, Miasto
    W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Kultura, Miasto
    Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.
  • Toruń otrzymał ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki na dwa miejskie obiekty ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, w ramach Programu Sportowa Polska 2023.
  • Mamy ogromną przyjemność zaprezentować Państwu naszą najnowszą wystawę pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, która eksponowana będzie w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu.
  • Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • 12 maja 2024 r. w godz. 13.30-19.00 odbędzie się XXIV Festyn Parafialny „Tu są moje Czerniewice”.
  • Marszałek Piotr Całbecki rozpoczyna swoją piątą kadencję przewodniczącego zarządu województwa kujawsko-pomorskiego. Na wczorajszej (9 maja) pierwszej sesji nowo wybranego sejmiku województwa wybrano także wicemarszałków i członków zarządu województwa. – Drużyna buduje i daje szansę na zwycięstwo. Tworzymy drużynę, która będzie kontynuować...