Zmarł Tadeusz Władyko | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zmarł Tadeusz Władyko

Miasto, Sport
Data publikacji: 28 marca 2024
Autor: Paula Gałązka

W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.

Tadeusz Władyko urodził się 8 października 1927 roku w Wilnie. Po zakończeniu drugiej wojny światowej, jak wielu Polaków z tego regionu był przesiedlony do kraju ojczystego i zamieszkał w Toruniu. Tu ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Zawodowo zajmował się dziennikarstwem. Był Kierownikiem Oddziału Toruńskiego - Gazety Pomorskiej. Od najmłodszych lat studenckich pasjonował się rozwojem motoryzacji i sportu na terenie Torunia. Udzielał się społecznie; dążył do uaktywnienia działalności statutowej delegatury Automobilklubu Bydgoskiego w Toruniu. Tadeusz Władyko już wówczas był znanym i cenionym działaczem społecznym w dziedzinie motoryzacji szczególnie sportu żużlowego. Propagował sporty motorowe wśród kibiców zawodów żużlowych w Toruniu i Bydgoszczy pełniąc funkcję spikera zawodów. Jako wpływowy dziennikarz miał wiele kontaktów na terenie Torunia co okazało się w dalszych działaniach bardzo cenne. W okresie ożywiania działalności delegatury, cenne było nawiązywanie przez niego kontaktów z zakładami pracy, szkołami zawodowymi i innymi organizacjami społecznymi. Należy podkreślić szczególną aktywność z takimi zakładami i organizacjami  toruńskimi jak: „Polmozbyt”, „Geofizyka”, „Aeroklub Pomorski”. W roku 1970 Zarząd Główny  PZM w Warszawie borykał się  z problem reaktywowania wyścigów samochodowych w Polsce z powodu braku toru wyścigowego. Znajomość i osobiste kontakty oraz zaangażowanie Tadeusza Władyki z kierownictwem lotniska w Toruniu, dały pozytywny efekt dotyczący reaktywowania-organizacji wyścigów samochodowych. Już w roku 1970, pod kierownictwem Tadeusza i Romualda Pilaczyńskiego odbyły się na toruńskim lotnisku pierwsze wyścigi samochodowe. Przez kilka następnych lat Toruń był jedynym torem, na którym organizowano wyścigi samochodowe rangi Mistrzostw Polski i Mistrzostw Krajów Demokracji Ludowej. Jego wielką zasługą był rozwój sportu kartingowego w Toruniu, szczególnie w szkołach zawodowych:  Zespole Szkół Samochodowych, Zespole Szkół Spożywczych i innych. W okresie wieloletniej, ponad sześćdziesiąt letniej społecznej działalności pełnił różne ważne funkcje we władzach naszej organizacji.

podziekowanie dla organizatorow 21. Międzynarodowego Zlotu Miłośników Citroena 2CV Toruń 2015

Tadeusz Władyko w listopadzie 2015 r. podczas spotkania podsumowującego organizację 
21. Międzynarodowego Zlotu Miłośników Citroena 2CV Toruń 2015, fot. Adam Zakrzewski

Przez długi czas był Prezesem delegatury Automobilklubu Bydgoskiego w Toruniu a potem Automobilklubu Toruńskiego. Był również członkiem Zarządu Okręgowego PZM w Bydgoszczy, pełniąc funkcję Wiceprezesa ds. sportowych a obecnie jest Wiceprezesem Honorowym Zarządu Okręgowego PZM w Bydgoszczy. Był aktywnym członkiem Zarządu Głównego PZM w Warszawie. Za swoją działalność na rzecz rozwoju sportu motorowego w Polsce uhonorowany został w roku 1991 przez Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Motorowego - „Godnością Członka Honorowego  PZM”.

Pogrzeb odbędzie się 2.04.2024 r. w Toruniu.

fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".
  • I Liceum Ogólnokształcące w Toruniu
    Miasto
    Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkursy na stanowiska dyrektorów siedmiu placówek oświatowych.
  • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Flisackim szlakiem Drwęcy i Wisły
    Miasto
    Grupa Inicjatywna Kaszczorzacy zaprasza na inicjatywę lokalną pod tytułem „Flisackim szlakiem Drwęcy i Wisły”. W ramach wydarzenia odbędzie się wycieczka rowerowa z przewodnikiem drogą wzdłuż Drwęcy.
  • Miasto
    Dzień Europy obchodzony jest co roku 9 maja, aby uczcić pokój i jedność w Europie oraz upamiętnić rocznicę podpisania deklaracji Schumana.
  • Zjedz śniadanie na trawie na Podgórzu
    Eko, Miasto
    Szukasz ciekawego i smacznego sposobu na spędzenie czasu? 18 maja odbędzie się Śniadanie na Trawie w Ogrodzie Społecznym Lewobrzeże.
  • 8 maja 2024 roku, w 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej, w toruńskich miejscach pamięci złożono kwiaty i zapalono znicze.
  • Już w najbliższą sobotę 11 maja 2024 r. Stowarzyszenie Gildia Superbohaterów zaprasza na grę miejską w klimatach popkultury.
  • Szukasz ciekawego i smacznego sposobu na spędzenie czasu? 18 maja odbędzie się Śniadanie na Trawie w Ogrodzie Społecznym Lewobrzeże.
  • Rozwój gospodarki i finansów cyfrowych, nowoczesne usługi płatnicze i edukacyjne, e-commerce, dostępność i bezpieczeństwo cyfrowe. O tym rozmawiają w Toruniu uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej COPERNICAN DIGITAL FORUM. Miasto Toruń i Centrum Wsparcia Biznesu są partnerami wydarzenia.
  • 13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • 20 maja 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu rozpocznie się dwudniowa konferencja poświęcona zdrowiu psychicznemu młodzieży.
  • Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.