Odpowiedź dot. artykułu Gazety Wyborczej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Odpowiedź dot. artykułu Gazety Wyborczej

Miasto
Data publikacji: 15 listopada 2023

W związku z brakiem publikacji ze strony redakcji Gazety Wyborczej odpowiedzi Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta Torunia z 10.11.2023 r. na artykuł „Gdzie jesteś, panie prezydencie Zaleski? Czas się rozliczyć z ESK i bałaganu na bulwarze” (Wyborcza.pl 9.11.2023 r.) autorstwa red. Pauliny Błaszkiewicz, poniżej publikujemy treść wysłaną do Pana Sławomira Łopatyńskiego, zastępcy redaktora naczelnego Gazety Wyborczej w Toruniu:

Szanowny Panie Redaktorze,

odpowiadając na tytułowe pytanie zadane przez red. Paulinę Błaszkiewicz w artykule „Gdzie jesteś, panie prezydencie Zaleski? Czas się rozliczyć z ESK i bałaganu na bulwarze” (Wyborcza.pl 9.11.2023 r.) i zawarty w tekście zarzut, jakoby cyt.: „Zalane średniowieczne relikty na Bulwarze Filadelfijskim i porażka podczas starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 to dwa ważne tematy w Toruniu, o których prezydent Michał Zaleski nie chce rozmawiać z dziennikarzami”, informuję, że:

         Prezydent Miasta Torunia niezmiennie, od ponad 20 lat, jest dostępny dla mediów i obecny średnio raz w tygodniu na specjalnie organizowanych konferencjach prasowych, na których odpowiada także na pytania niedotyczące tematyki konferencji. To, że Pani redaktor P. Błaszkiewicz nie przyjmuje zaproszenia na te konferencje i zazwyczaj w nich nie uczestniczy, nie może być podstawą do formułowania tak daleko posuniętych wniosków. Niemniej jednak, na konferencji 13 października dot. budżetu obywatelskiego, na której red. P. Błaszkiewicz była obecna i zadawała pytania spoza tematu konferencji – prezydent na wszystkie odpowiedział!

         Ponadto, prezydent M. Zaleski bierze udział w wielu spotkaniach i wydarzeniach z udziałem dziennikarzy. Zarzut sformułowany w tekście p. Błaszkiewicz jest po prostu kłamliwy, a wysuwanie tezy, że nie ma innych ważnych tematów w mieście niż ESK, czy inwestycja na Bulwarze Filadelfijskim, świadczy o tym, że Pani redaktor nie zna bieżących problemów mieszkańców, z jakimi zwracają się do prezydenta najczęściej. Prezydent poza spotkaniami z mediami w każdy wtorek przyjmuje bezpośrednio mieszkańców, którzy przychodzą z przeróżnymi sprawami, od mieszkaniowych, poprzez drogowe i komunikacyjne aż po sprawy z szeroko pojętej pomocy społecznej.

         Z uwagi na napięty kalendarz, prezydent nie jest w stanie odpowiadać na wszystkie pytania dziennikarzy osobiście, dlatego robi to codziennie rzecznik prasowy i to w możliwie szybkim, niekiedy nawet kilkugodzinnym terminie – w zależności od złożoności zagadnienia i dostępności kompetentnych informacji z wydziałów merytorycznych urzędu. Przy czym warto zaznaczyć, że ustawa Prawo prasowe przewiduje na odpowiedź termin 14-dniowy.

         W tematach bieżących, szczególnie nurtujących zarówno mieszkańców, jak i dziennikarzy, w serwisie miejskim oraz na profilu Prezydenta na Facebooku pojawiają się informacje i oświadczenia, zawierające wypowiedź prezydenta Michała Zaleskiego, bądź przedstawiciela wydziału odpowiedzialnego za realizację zadania. Tak było w przywołanym przez Panią Redaktor temacie Bulwaru Filadelfijskiego (https://www.torun.pl/pl/sluzby-pracuja-na-bulwarze) oraz wyników konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 (https://www.torun.pl/pl/tytul-esk-nie-dla-nas-idziemy-dalej).

         „Dziennikarze od kilku tygodni próbują porozmawiać z prezydentem przy różnych okazjach i słyszą, że to nie ten czas.” – pisze Pani Redaktor, więc wyjaśniam. Np. uroczyste doroczne spotkanie prezydenta z kilkudziesięcioma  kombatantami z okazji Narodowego Święta Niepodległości czy wizyta Ambasadora Ukrainy, kraju nękanego wojną, to rzeczywiście nie czas na rozmowy o bieżących sprawach miasta – choćby z szacunku dla bohaterów tych wydarzeń. Na marginesie, forma zadawania pytań przez zainteresowanych Panów (nie przez Panią Redaktor) – mocno emocjonalna, wręcz agresywna- również nie przystaje do charakteru wspomnianych wyżej wydarzeń.

         Najbliższa konferencja prasowa prezydenta Michała Zaleskiego dotycząca najczęściej poruszanych przez dziennikarzy tematów odbędzie się 13 listopada w poniedziałek. Serdecznie zapraszam!

 

Z poważaniem,

Malwina Jeżewska

Rzeczniczka Prasowa Prezydenta Miasta Torunia

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu, w Piernikowym Miasteczku, na terenie Muzeum Artylerii i na Barbarce bawiliśmy się wspólnie z okazji Dnia Dziecka. Na uczestników czekały liczne atrakcje, które dostarczyły mnóstwo zabawy i emocji.
  • Linia autobusowa nr 22
    Miasto, MZK
    1 czerwca br. wejdą w życie zmiany w komunikacji miejskiej na lewobrzeżu. A już 2 września, na próbę, wróci linia autobusowa nr 22.
  • Na zdjęciu: podczas pikniku dzieci malują farbami, w tle drzewa
    Kultura, Miasto, Sport
    Długi weekend czerwcowy stoi pod znakiem Dnia Dziecka. I ci najmłodsi, i młodzież na pewno nie będą się nudzić i uśmiech nie będzie schodzić z ich twarzy. A starszym przypominamy – rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt!
  • Eko, Miasto
    Zapraszamy na ekopiknik z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska, który odbędzie się 8 czerwca 2024 r. przy amfiteatrze w Parku na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Miasto, Sport
    Z okazji 25-lecia działalności Klub Laguna 24 zorganizował na basenie UCS UMK przy ul. Św. Józefa w Toruniu zawody w dniach 1-2 czerwca 2024 r., tj. klubowy Puchar Polski w pływaniu w płetwach pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt" rozpoczął się spektaklem Przemiana – na podstawie opowiadania Franza Kafki, który wyreżyserował Oliver Frljić – znany polskiej publiczności z głośnej Klątwy w Teatrze Powszechnym w Warszawie.
  • 189 projektów znalazło się na liście wniosków zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2025. Do 14 czerwca 2024 r. można zgłaszać uwagi do tych propozycji.
  • Do udziału w dwóch projektach skierowanych do osób bezrobotnych zachęca Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
  • Rządowy program in vitro ruszy zgodnie z planem, czyli od 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 grudnia 2028 roku.
  • 1 czerwca br. wejdą w życie zmiany w komunikacji miejskiej na lewobrzeżu. A już 2 września, na próbę, wróci linia autobusowa nr 22.
  • 4 czerwca 2024 o godz. 18:00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się XX jubileuszowa edycja koncertu kompozytorskiego Pięciolinia Wolności.
  • 1 czerwca 2024 r. startuje ogólnopolska rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Jak co roku Toruń włącza do tej akcji.
  • W niedzielę, 2 czerwca 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.