Miasto przyjęło program dla niepełnosprawnych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Miasto przyjęło program dla niepełnosprawnych

Miasto
Data publikacji: 09 lutego 2024
Autor: Marcin Pryka

Podczas czwartkowej (8 lutego 2024 r.) sesji Rady Miasta Torunia przyjęto Program działań miasta Torunia na rzecz osób z niepełnosprawnością na lata 2024 – 2030.

Program jest dokumentem wieloletnim, wskazuje kształt polityki społecznej wobec osób z niepełnosprawnością na terenie miasta Toruń. Ma on na celu zdiagnozowanie i ocenę sytuacji takich osób, wyszczególnienie dotychczasowych działań w zakresie tej grupy, określenie głównych założeń i celów, a także zdefiniowanie podmiotów podejmujących inicjatywę.

By osiągnąć możliwie najlepsze efekty działań istotne jest włączenie w realizację programu szerokiego grona interesariuszy. Rolą programu jest stworzenie warunków oraz zagwarantowanie i udzielenie osobie z niepełnosprawnością pomocy, która umożliwi maksymalne wykorzystanie jej potencjalnych możliwości dla osiągnięcia jak największej życiowej samodzielności i aktywności.

Według danych Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 r. odsetek osób z niepełnosprawnością w Toruniu wynosił 15,23% ogółu mieszkańców, co stanowi ok. 30 tys. mieszkańców. 20 358 osób stanowiły osoby z niepełnosprawnością prawną, zaś 9 669 osoby z niepełnosprawnością biologiczną.

Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Toruniu w 2022 r. wydał 508 orzeczeń o niepełnosprawności dla osób poniżej 16. roku życia. Dla osób powyżej 16. roku życia wydano 3 456 orzeczeń o stopniu niepełnosprawności oraz orzeczeń o wskazaniach do ulg i uprawnień. Na przestrzeni ostatnich trzech lat zauważa się wzrost liczby wydanych orzeczeń dla osób powyżej 16. roku życia. Na tą sytuację miał wpływ stan zagrożenia epidemiologicznego COVID-19, który wydłużał czas trwania orzeczeń o niepełnosprawności.

W latach 2018-2022 liczba łącznie wydanych orzeczeń o stopniu niepełnosprawności dla osób powyżej 16. roku życia wynosiła 15 806. Około 53% osób z niepełnosprawnością w tym okresie stanowiły kobiety, zupełnie odwrotnie niż w przypadku osób poniżej 16. roku życia, gdzie dziewczynki stanowią mniejszość (36%).

Kluczową instytucją z zakresu wspierania osób i rodzin, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej w Toruniu jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Na przestrzeni ostatnich lat maleje liczba osób z niepełnosprawnością korzystająca ze wsparcia MOPR. W 2018 r. z usług MOPR skorzystało 1404 rodzin (2 111 osób), natomiast w 2022 r. pomocą objętych było 1 255 rodzin (1 865 osób).

Szczegóły Programu działań miasta Torunia na rzecz osób z niepełnosprawnością na lata 2024 – 2030.

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
  • Linia autobusowa nr 22
    Miasto, MZK
    1 czerwca br. wejdą w życie zmiany w komunikacji miejskiej na lewobrzeżu. A już 2 września, na próbę, wróci linia autobusowa nr 22.
  • Na zdjęciu: podczas pikniku dzieci malują farbami, w tle drzewa
    Kultura, Miasto, Sport
    Długi weekend czerwcowy stoi pod znakiem Dnia Dziecka. I ci najmłodsi, i młodzież na pewno nie będą się nudzić i uśmiech nie będzie schodzić z ich twarzy. A starszym przypominamy – rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt!
  • Kultura, Miasto, Sport
    W Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu, w Piernikowym Miasteczku, na terenie Muzeum Artylerii i na Barbarce bawiliśmy się wspólnie z okazji Dnia Dziecka. Na uczestników czekały liczne atrakcje, które dostarczyły mnóstwo zabawy i emocji.
  • Miasto, Sport
    Z okazji 25-lecia działalności Klub Laguna 24 zorganizował na basenie UCS UMK przy ul. Św. Józefa w Toruniu zawody w dniach 1-2 czerwca 2024 r., tj. klubowy Puchar Polski w pływaniu w płetwach pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • Fragment plakatu budżetu obywatelskiego 2025.
    Miasto
    189 projektów znalazło się na liście wniosków zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2025. Do 14 czerwca 2024 r. można zgłaszać uwagi do tych propozycji.
  • Rządowy program in vitro ruszy zgodnie z planem, czyli od 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 grudnia 2028 roku.
  • 1 czerwca br. wejdą w życie zmiany w komunikacji miejskiej na lewobrzeżu. A już 2 września, na próbę, wróci linia autobusowa nr 22.
  • 4 czerwca 2024 o godz. 18:00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się XX jubileuszowa edycja koncertu kompozytorskiego Pięciolinia Wolności.
  • 1 czerwca 2024 r. startuje ogólnopolska rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Jak co roku Toruń włącza do tej akcji.
  • W niedzielę, 2 czerwca 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Piątek, 31 maja 2024 r., może być burzowy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Awaria sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych na Szosie Bydgoskiej – przy pętli tramwajowej.
  • 30 maja 2024 roku w Toruniu odbyły się uroczystości związane z Bożym Ciałem.