Chopin na ludowo | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Chopin na ludowo

Data wydarzenia
-
brunet w marynarce
Opis wydarzenia: 

Wystąpi:

  • Grzegorz Niemczuk - fortepian, prowadzenie

W programie:

  • Polonez A-dur op. 40 nr 1
  • 5 Mazurków op. 6 
    Nr 1 fis-moll
    Nr 2 cis-moll
    Nr 3 E-dur
    Nr 4 es-moll
    Nr 5 C-dur 
  • Rondo c-moll op. 1 
  • Etiuda c-moll op. 10 nr 12 „Rewolucyjna” 
  • Sonata b-moll op. 35
    Grave - Doppio movimento
    Scherzo
    Marsz żałobny
    Finale: Presto 
  • Polonez As-dur op. 53 

W ramach projektu EtnoPolska, mającego za zadanie przybliżyć zarówno zanikające, jak i te wciąż żywe zjawiska kultury ludowej, Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na cykl koncertów pod nazwą Kujawy na ludowo – opowiedziane na nowo. To ponad sto wydarzeń, a wśród nich koncerty kameralne, które zorganizujemy w różnych miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego, a także koncert symfoniczny, widowisko muzyczne i recital fortepianowy. Te ostatnie odbędą się w Toruniu.  
Wydarzeniem, które z pewnością przyciągnie uwagę melomanów, będzie recital fortepianowy Grzegorza Niemczuka – Chopin na ludowo. Jak mówi artysta: „Gram, by oddawać emocje, by przywoływać ducha kompozytora zawartego w jego dziele”. A na muzyce Chopina zna się bardzo dobrze – niewielu jest pianistów, którzy, tak jak on, mają w swoim repertuarze wszystkie utwory Fryderyka Chopina. Niemczuk stara się przybliżyć muzykę artysty nie tylko dzięki wykonywaniu jego kompozycji, lecz także za pomocą filmów edukacyjnych, w których przedstawia odbiorcom utwory słynnego polskiego kompozytora.
Koncert będzie wyjątkowy nie tylko przez różnorodność wykonanych utworów, lecz także dlatego, że prowadzić go będzie solista. Dzięki temu słuchacze będą mieli okazję zarówno posłuchać muzyki Chopina, jak i zapoznać się z nią od strony bardziej technicznej, skupionej szczególnie na wpływie regionalnego folkloru na dzieła kompozytora. Nie zabraknie miejsca na utwory, które dostarczają szczególnie silnych emocji, związanych z historią Polski – takich jak słynna Etiuda c-moll op. 10 nr 12 „Rewolucyjna”. Wedle tradycji skomponowana została na wieść o upadku powstania listopadowego. Pianista wykona również dwa równie znane polonezy – Polonez A-dur op. 40 nr 1 oraz Polonez As-dur op. 53 „Heroiczny” – niezmiennie kojarzące się z polskością. Kolejnym dziełem, także rozpoznawalnym, jest Sonata b-moll op. 35 z niezapomnianym Marszem żałobnym w trzeciej części. Elementy dramatyczne przeplatają się w sonacie z lirycznymi melodiami, tworząc arcydzieło muzyki fortepianowej. Inspiracje muzyką ludową słychać szczególnie w Mazurkach op. 6. Każdy z pięciu utworów ma swój niepowtarzalny nastrój, który przenosi słuchaczy na Mazowsze, będące małą ojczyzną kompozytora. Słuchacze będą mieli również okazję wysłuchać jednego z młodzieńczych utworów Chopina – Ronda c-moll op. 1, utrzymanym w stylu brilliant, charakteryzującym się tym samym wirtuozerią przeplatającą się z liryczną melancholią. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024.

Gdzie: Sala Kameralna CKK Jordanki

Kiedy: 12.05.2024, godz. 16:00

Wstęp: 35 zł
Data: 
12.05.2024 16:00
Miejsce: 
Sala Kameralna CKK Jordanki
Kategoria wydarzenia: 
Koncert
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • I Liceum Ogólnokształcące w Toruniu
    Miasto
    Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkursy na stanowiska dyrektorów siedmiu placówek oświatowych.
  • Inwestycje, Miasto
    W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".
  • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Flisackim szlakiem Drwęcy i Wisły
    Miasto
    Grupa Inicjatywna Kaszczorzacy zaprasza na inicjatywę lokalną pod tytułem „Flisackim szlakiem Drwęcy i Wisły”. W ramach wydarzenia odbędzie się wycieczka rowerowa z przewodnikiem drogą wzdłuż Drwęcy.
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Zjedz śniadanie na trawie na Podgórzu
    Eko, Miasto
    Szukasz ciekawego i smacznego sposobu na spędzenie czasu? 18 maja odbędzie się Śniadanie na Trawie w Ogrodzie Społecznym Lewobrzeże.
  • 8 maja 2024 roku, w 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej, w toruńskich miejscach pamięci złożono kwiaty i zapalono znicze.
  • Już w najbliższą sobotę 11 maja 2024 r. Stowarzyszenie Gildia Superbohaterów zaprasza na grę miejską w klimatach popkultury.
  • Szukasz ciekawego i smacznego sposobu na spędzenie czasu? 18 maja odbędzie się Śniadanie na Trawie w Ogrodzie Społecznym Lewobrzeże.
  • Rozwój gospodarki i finansów cyfrowych, nowoczesne usługi płatnicze i edukacyjne, e-commerce, dostępność i bezpieczeństwo cyfrowe. O tym rozmawiają w Toruniu uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej COPERNICAN DIGITAL FORUM. Miasto Toruń i Centrum Wsparcia Biznesu są partnerami wydarzenia.
  • 13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • 20 maja 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu rozpocznie się dwudniowa konferencja poświęcona zdrowiu psychicznemu młodzieży.
  • Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.